Достапни линкови

logo-print

Русија не ги признава тврдењата на Бакиев


Руските власти соопштија дека не ги препознаваат тврдењата на поранешниот киргистански лидер Курманбек Бакиев дека тој се уште е претседател на Киргистан. Рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров на прес конференција денеска, изјави дека ракописната оставка на Бакиев не може да се повлече со вербална изјава. Бакиев избега од Бишкек за време на немирите и моментално се наоѓа во Белорусија. Вонредните избори во Киргистан ќе се одржат на десетти октомври годинава, соопшти вчера самодекларираната привремена влада во земјата.
XS
SM
MD
LG