Достапни линкови

logo-print

Белгија гласа за забрана на носење бурка


Пратениците во Белгија за денеска имаат закажано гласање на Закон со кој се забранува на жените јавно да носат исламски превези со кој си го кријат лицето и телото, бидејќи на тој начин може да си го сокријат идентитетот. Во пресрет на гласањето Хјуман рајтс воч повикаа гласањето да не се одржи тврдејќи дека не постои доказ дека носењето на бурка во јавност преставува закана за безбедноста. И во Франција, претседателот Никола Саркози се обидува да донесе ваква забрана.
XS
SM
MD
LG