Достапни линкови

logo-print

Состанок на министрите за надворешни работи на НАТО


Неформален дводневен состанок на Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, започнува денеска во естонскиот главен град Талин. Се очекува дека односите со Русија ,и новите стратегиии за намалување на нуклераното вооружување да бидат на врвот на агендата на министрите. На состанокот ќе се дискутира и за Авганистан, за ракетната одбрана и за разионализирање на Алијансата. Неколку членки на НАТО, вклучувајќи ја и Германија, повикаа на дебата за својата иднина во Европа
XS
SM
MD
LG