Достапни линкови

logo-print

Можно отварање на досиејата за масакарот во Катин


Врховниот суд во Русија донел одлука со која се отвара патот кој води кон отварање на досиејата со податоци за масакарот на полски офицери од страна на руската тајна служба во 1940- та, соопштувааат од една група за човекови права. За групата за човекови права ова преставува победа. Околу 22.000 полски офицери биле егзекутирани од страна на тајната полиција во Катинската шума, во западниот дел на Русија во 1940 година. Врховниот суд донел одлука , процесот да се врати во локалниот московски суд. Во 2004 година, руските воени обвинители ја затворија истрага за убиствата, одбивајќи да го признаат масакрот како воен криминал .
XS
SM
MD
LG