Достапни линкови

logo-print

Реконструирана ТВ Кулата во близина на Белград


Телевизиската кула на планината Авала во близина на Белград денеска повторно беше пуштена во употреба, единаесет години по бомбардирањата на НАТО во Србија. Реконструкцијата на објектот почна пред три години а вредноста на проектот се проценува на 13 милиони американски долари. Новата градба е идентична по излгед со кулата која била изградена во 1965 година. Објектот беше срушен во бомбардирањата во 1999 година.
XS
SM
MD
LG