Достапни линкови

logo-print

Пребројување на гласовите од Багдад во следниве две недели


Пребројувањето на гласовите од ирачките избори ќе се одвива во следниве две недели, соопштија денеска од Државната изборна комисија. Како што пишува во соопштението објавено на интернет страната на комисијата, денеска била формирана посебна комисија за пребројувањето на гласовите од главниот град Багдад. Од багдадските гласачи зависат 68 места во парламентот кој брои 325 места. Според првичните резултати од парламентарните избори во земјата, партијата на поранешниот премиер Ајад Алави доби 91 место во парламентот.
XS
SM
MD
LG