Достапни линкови

logo-print

Протест на негувателки пред Владата


Негувателки од детски градинки од Скопје, Куманово, Струмица и Охрид денска протестираат пред македонската влада со барање за решавање на нивниот работен статус, односно трајно вработување. Тие велат дека вкупно 329 негувателки со години работат под договор на дело. Од надлежните бараат трајно вработување. Претставници од негувателките моментално се на средба со владини службеници.
XS
SM
MD
LG