Достапни линкови

logo-print

Украина бара 90 долари попуст на рускиот гас


Украина ќе бара намалување на цената на увозниот руски природен гас од 330 на 240 американски долари за еден илјадити кубен метар, рече денеска заменикот премиер на Украина Сергеи Тигипко. Претседателот на Украина Виктор Јанукович е на средба со неговиот руски колега Димитриј Медведев, од кого бара попуст на рускиот гас, се` со цел Украина да ги оствари проекциите за овогодинешниот Буџет. Со тоа, земјата би требало да почне нов аранжман со Меѓународниот монетарен фонд.
XS
SM
MD
LG