Достапни линкови

logo-print

Ирански воени вежби во Персискиот залив


Иранската револуционерна гарда во четврток ќе почне со тридневна воена вежба во Персискиот залив. Генералот Хосеин Салами денеска за иранската државна телевизија потврди дека морепловната, воздухопловната и копнената единица на гардата ќе бидат вклучени во вежбите кои се организираат со цел „одржување на безбедноста во Персискиот залив“. Во вежбата предвидена е и употреба на ракети од иранска изработка. Инаку, речиси 40 проценти од нафтата произведена во светот се превезува преку овој залив.
XS
SM
MD
LG