Достапни линкови

logo-print

Киргистан ја осуди Белорусија за згрижување на соборениот лидер


Привремениот лидер на Киргистан Роза Отунбаева денеска ја осуди одлуката на Белорусија да му обезбеди засолниште на соборениот претседател Курманбек Бакиев. Белорускиот претседател Алекснадар Лукашенко вчера изјави дека Бакиев и неколку членови на неговото семејство дошле во Минск и оти се под негова заштита. Бакиев денеска во Минск изјави дека тој останува претседател на Киргистан и побара од светските лидери да не ја признаваат преодната влада во таа земја
XS
SM
MD
LG