Достапни линкови

logo-print

Иран се уште ги утврдува новите нуклеарни локации


Шефот на иранската агенција за атомска енергија Али Акбар Салехи денеска изјави дека се уште се утврдуваат местата каде што би биле изградени новите постројки за збогатување на ураниум и оти тие ќе бидат познати до крајот на годинава. Со тоа тој ги демантира тврдењата на претседателот Махмуд Ахмадинеџад дека веќе ги одобрил новите локации. Во минатиот ноември Ахмадинеџад објави дека Иран ќе изгради 10 нови постројки за збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG