Достапни линкови

logo-print

25 години затвор за последниот аргентински диктатор


Последниот аргентински диктатор Рејналдо Бигноне е осуден за 25 години затвор поради кршење на човековите права во земјата. Во пресудата се наведува дека 82 годишниот диктатор сносел одговорност во пеесетина случаи на тортура за време на диктаторскиот режим во Аргентина од 1976 до 1983 година.
XS
SM
MD
LG