Достапни линкови

logo-print

Претседателските избори во Полска на 20 јуни


Вршителот на должноста полски претседател Бронислав Коморовски денеска го потпишал указот според кој претседателските избори во Полска ќе се одржат на 20 јуни. До нив доаѓа по смртта на Лех Качински кој пред десетина дена загина во авионската несреќа во близина на рускиот град Смоленск. Според анкетите, фаворит на изборите е токму Коморовски, кој е претседателски кандидат на владејачката партија на премиерот Доналд Туск. Опозиционата конзeрвaтивна Партија на законот и правото предводена од близнакот на Лех Качински, Јарослав, се очекува в сабота да наименуваат свој кандидат. Според некои очекувања, тоа би бил Јарослав Качински.
XS
SM
MD
LG