Достапни линкови

logo-print

Продолжува судењето на Караџиќ


Денеска во Хашкиот Трибунал продолжува судењето на поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ, со исказ на третиот сведок на обвинителството. Заштитениот сведок се очекува да говори за масовното убиство на муслиманите од Сребреница во 1995 година. Караџиќ е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото над Муслиманите и Хрватите, како и за земање меѓународни заложници за време на војната во БиХ 1992-95.
XS
SM
MD
LG