Достапни линкови

logo-print

Немирите во Киргистан нема да се прелеат во Узбекистан


Немирите во соседен Киргистан нема да се прелеат во Узбекистан, рече денеска узбекистанскиот претседател Ислам Каримов. Во 2005 година, откако Курманбек Бакиев ја превзема власта во Кигристан, узбекистанската војска интервенираше за разбивање на протестите во градот Андијон, во источниот дел на Узбекистан. Стотици лица загинаа во нередите. Во Узбекистан не секогаш се пресликуваат настаните од соседен Киргистан, рече денеска претседателот Каримов.
XS
SM
MD
LG