Достапни линкови

logo-print

Подготовки за пребројување на гласовите од изборите во Ирак


Денеска во Ирак би требало да почнат подготовките за рачно пребројување на гласачките ливчиња собрани од жотелите на Багдад, најавија од Државната изборна комисија. Пребројувањето, кое беше најаваено и вчера, се очекува да почне за неколку дена. Иницијативата ја покрена коалицијата на премиерот Нури Ал Малики, од каде обвинуваат за изборен фалсификат. Според првичните резултати од парламентарните избори, партијата на чело со поранешниот ирачки премиер Ајад Алави добила 91 место во парламентот кој брои 325 места.
XS
SM
MD
LG