Достапни линкови

logo-print

Косовските власти ќе ја чуваат гранцата со Албанија


Претставници на НАТО денеска најавија дека до крајот на месецов косовските власти ќе ги добијат надлежностите за чување на границата со соседна Албанија. Командантот на КФОР, германскиот генерал Маркус Бентлер изјави дека пренесувањето на ингеренциите на косовската полиција се очекува да се случи на 28 април. Командантот на јужното крило на НАТО, адмирал Марк Фицџералд изјави дека пренесувањето на овластувањата на косовската полиција е позитивен сигнал, додавајќи дека „КФОР ќе го надгледува и помага процесот, а исто така и ќе советува“.
XS
SM
MD
LG