Достапни линкови

logo-print

Пребројување на гласовите од изборите во Ирак


Денеска ќе има ново пребројување на гласовите од парламентарните избори во Ирак, соопштија од Државната изборна комисија. Панелисти денеска ќе ги пребројуваат гласачките ливчиња од главниот град Багдад, од каде зависи изборот на 68 пратеници за Парламентот во кој има 325 места. Согласно првичните резултати, коалицијата на чело со поранешниот премиер на земјата Ајад ал Малики доби 91 место во парламентот.
XS
SM
MD
LG