Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот претседател веќе нема право да го распушти парламентот


Претседателот на Пакистан Азиф Али Зардари потпиша амандман со кој на шефот на државата му се одземаат неколку клучни права. Со осумнаесеттиот уставен амандман, кој Зардари денеска го потпиша, на претседателот на Пакистан му се одзема моќта да го распушти собранието и да го отпушти премиерот на државата. Потпишувањето на документот претставува „историска промена и чекор напред кон градење на демократски стабилна земја“ рече на денештана церемонија по повод потпишувањето премиерот на земјата Јусиф Раза Гилани.
XS
SM
MD
LG