Достапни линкови

logo-print

Деветмина осомничени за тероризам уапсени во Авганистан


Во Авганистан биле уапсени девет лица за кои се верува дека биле членови на терористичка организација, соопштија властите. Портпаролот на авганистанската Разузнавачка служба изјави дека четворица осомничени биле уапсени во источниот дел на Кабул а останатите петмина биле собрани од исламско учичиште во градот. Полицијата исто така пронашла оружје, елеци и 200 килограми експлозиви. Министерството за надворешни работи на земјата, пак, соопшти дека еден војник загинал денеска во експлозија на мина. Експлозии денеска се регистрирани и во градот Кандахар, каде при транспорт се детонирал пакет експлозиви.
XS
SM
MD
LG