Достапни линкови

logo-print

Баросо бара сондажа на штетата од вулканската ерупција


Шефот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска нареди сондажа на загубите на европските економии од парализираниот авионски сообраќај, предизвикан од облакот вулкански пепел од Исланд. Станува збор за најдолго затворање на воздушниот простор над европскиот континент од единаесетти септември 2001 година, кога се случија терористичките напади на кулите близначки во САД. Авиокомпаниите пријавуваа милионски загуби од четиридневното затворање на воздушниот простор во централна и северна Европа. Денеска се преброени 4.000 летови од Европа а редовно биле закажани 24.000 полетувања.
XS
SM
MD
LG