Достапни линкови

logo-print

Папата се сретна со жртвите на сексуална злоупотреба


Папата Бенедикт шеснаесетти денеска се сретна со жртвите на сексуална злоупотреба, во услови на растечка тензија за педофилскиот скандал во редовите на католичката црква. Средбата се случи во Малта. Ова е прва официјална посета на папата на странска земја по избивањето на скандалот. Претходно, првиот човек на католичката верска заедница изјави дека црквата била повредена од гревови.
XS
SM
MD
LG