Достапни линкови

logo-print

Во Македонија Ден на жалост за жртвите во полската авионска несреќа


Одлуката за прогласување на денешниот ден за Ден на жалост во Македонија ја донесе владата на вчерашната седница. Во одлуката се наведува дека таа е донесена по повод трагичната смрт на претседателот на Полска, Лех Качински, неговата сопруга Марија и високи полски државници, кои го загубија животот во авионската несреќа во Смоленск, Русија и претставува израз на сочувство спрема семејствата на трагично загинатите лица и спрема пријателскиот полски народ. Денеска знамето на Република Македонија ќе биде истакнато на половина копје.
XS
SM
MD
LG