Достапни линкови

logo-print

Во Полска пренесени уште 34 тела на загинатите во авионската несреќа


Телата на уште 34 жртви дел од полската делегација кои животите ги загубија при авионската несреќа во Русија , беа пренесени во Полска. Досега се пренесени телата на 67 жртви, а експертите идентификувале 71 тело, пренесуваат медиумите. Во Полска во неделата прво беше пренесено телото на претседателот Лех Качињски. Погребот на Качински ќе биде во недела во Краков, а во Варшава во сабота ќе биде одржана комеморативна церемонија за сите жртви.Свое присуство на погребот на полскиотпретседател, најавија десетици светски лидери.
XS
SM
MD
LG