Достапни линкови

logo-print

Бакиев отстапил од функцијата претседател на Киргистан


Претставник на киргистанската привремена влада за Радио Слободна Европа потврди дека претседателот на земјата Курманбек Бакиев отстапил од фукнцијата денеска. Бакиев го напушти Киргистан. Портпарол на казакстанското министерство за надворешни работи потврди дека сега поранешниот киргистански претседател пристигнал во Тараз, во јужниот дел на земјата. Претходно, од меѓународната ОБСЕ информираа дека заминувањето на Бакиев од Киргистан била заедничка иницијатива на американскиот претседател Барак Обама, рускиот претседател Димитриј Медведев и претседателот на Казакстан Нурсултан Назарбаев.
XS
SM
MD
LG