Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ потврди дека претседателот на Киргистан ја напуштил земјата


Меѓународната ОБСЕ потврди дека претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев ја напуштил земјата. Во соопштението на организацијата се наведува дека заминувањето на Бакиев е резултат на „заеднички напори на американскиот претседател Барак Обама, рускиот претседател Димитриј Медведев и претседателот на Казакстан Нурсултан Назарбаев“. Претходно, Бакиев им се обрати на приврзаниците во градот Ош. За време на обраќањето дојде до престрелка. Обезбедувањето на соборениот претседател пукало во воздух со цел да го заштити лидерот.
XS
SM
MD
LG