Достапни линкови

logo-print

Русија го изгасна последниот реактор на плутониум


Русија го изгасна последниот реактор на плутониум кој се користел за изработка на нуклеарно оружје, соопштија руските власти. Потегот беше предвиден со довговорот меѓу Русија и САД за намалување на ризикот од нуклеарно оружје произведено во фабрики од времето на поранешниот Советски сојуз. Реакторот бил исклучен рано утрово, соопшти портпарол на фабриката во градот Железногорск. Согласно новите договори, Русија веќе нема потреба да збогатува плутониум бидејки располага со големи резерви од илјадници парчиња нуклеарно оружје. Русија и САД во 2003 година се договорија да се исклучат сите руски реактори за плутнониум.
XS
SM
MD
LG