Достапни линкови

logo-print

Изгласано менување на името на пакистанска погранична провинција


Пакистанскиот Парламент денеска изгласа менување на името на Северозападната погранична провинција, во услови на протести против ваквиот потег. Со 80 гласови за и 12 против, сенаторите во пакистанскиот Парламент го усвоија амндамнот за промена на името на провинцијата во Кибер Пактукава. Протестите во провинцијата против ваквиот амнандман избија во понеделникот. Единаесетмина загинаа а стотина лица се повредени во немирите.
XS
SM
MD
LG