Достапни линкови

logo-print

Пепелта од вулканот на Исланд го попречува воздушниот сообраќај


Воздушниот сообраќај во поголемиот дел на северна Европа бил запрен поради пепелта од ерупцијата на вулканот на Исланд. Според британски власти, облаците од пепел биле причина за нарушувања во воздушниот сообраќај во Велика Британија, Шведска, Норвешка и Финска. Над 250 летови од аеродромите Хитроу и Гетвик во Лондон биле откажани. Ерупцијата на вулканот на Исланд започна вчера.
XS
SM
MD
LG