Достапни линкови

logo-print

За три години во Скопје ќе има двокатни автобуси


Министерот за транспорт Миле Јанакиски денеска потпиша договор за набавка на 202 двокатни автобуси за градски сообраќај со кинеската компанија „Џенгџоу Јутонг Групација“. Новопроизведените автобуси ќе бидат дизајнирани како автобусите што се користеле за градски сообраќај во педесеттите и шеесетите години од минатиот век во Скопје, изјави министерот Јанакиески по потпишувањето на договорот. Испораката ќе се спроведува во три години. До крајот на 2011 година треба да се испорачаат најмалку 68 автобуси или една третина, до крајот на 2012 година 68, а останатите автобуси ќе бидат испорачани до крајот на 2013 година.
XS
SM
MD
LG