Достапни линкови

logo-print

Датумот за избори во Полска ќе биде познат на 21 овој месец


Вршителот на должноста претседател на Полска Борислав Коморовски денеска рече дека датумот за вонредните избори во земјата ќе се соопшти на 21 април, откако покојниот претседател Лех Качински и неговата сопруга ќе бидат погребани во недела. Качински, неговата сопруга Марија и повеќе од 90 членови на владина делегација загинаа во авионска несреќа во саботата во рускиот град Смоленск. Денеска жителите на Полска чекаа со часови за да му оддадат почит на покојниот шеф на државата, чиј ковчег беше поставени во претседателската палата во Варшава.
XS
SM
MD
LG