Достапни линкови

logo-print

Јосиповиќ ќе им оддаде почит на жртвите од војната во БиХ


Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ја почнува дводневната посета на Босна и Херцеговина, каде што ќе има средби со босански официјални претставници и ќе се обрати пред Парламентот. Утре Јосиповиќ ќе посети две села во Централна Босна, за да им оддаде почит на хрватските и муслиманските жртви од војната што се одвиваше од 1992 до 1995 година. Според некои аналитичари, оддавањето почит на муслиманските жртви во насилствата, извршени во Босна од Хрвати, ќе биде преседан.
XS
SM
MD
LG