Достапни линкови

logo-print

Бакиев да се предаде или ќе биде уапсен, се заканија властите во Бишкек


Киргистанската привремена влада денеска го повика претседателот Курманбек Бакиев до крајот на денов да се предаде или во спротивно ќе биде спроведена акција за негово апсење. Бакиев, по анти-владините протести во Бишкек, замина во јужниот регион Џалалабад. На Бакиев му бил одземен имунитетот и против него е покрената истрага, но тој и натаму тврди дека е претседател и оти не се плаши од заканите за апсење.
XS
SM
MD
LG