Достапни линкови

logo-print

Грција ја оцени како провокација вчерашната изјава на Милошоски


Атина се сомнева дека Скопје ќе го искористи претстојното претседавање со Комитет во Советот на Европа за да ги промовира своите позиции во однос на спорот за името, изјави портпаролот на грчкото МНР Григори Делавекурас.
Реакцијата на официјална Атина следува по вчерашната објава на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски дека Македонија од мај ќе претседава со најстарата паневропска организација под името „Македонско претседателство 2010“.
Делавекурас, како што пренесува агенцијата АНА-МПА, оцени дека намерата на Македонија да претседава со Комитетот на министрите на СЕ под името „Македонско претседателство 2010“ е „провокација и нарушување на резолуциите на Советот во кои земјата привремено се нарекува Поранешна Југословенска Република Македонија“. Ваквите чекори го отежнуваат преговарачкиот процес во рамките на ОН и ги отфрлаат напорите на Грција за создавање позитивна клима меѓу двете земји за решавање на спорот за името, изјави портпаролот на грчкото МНР.
XS
SM
MD
LG