Достапни линкови

logo-print

Гласање за недоверба на владата на Мило Ѓукановиќ


Црногорскиот парламент денеска ќе го разгледува барањето поднесено од повеќето опозициски партии за гласање недоверба за црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ и неговиот кабинет. Според опозицијата, владата веќе ја нема довербата на народот поради лошата ситуација со безбедноста во земјата и неефикасните државни институции во борбата против организираниот криминал и корупцијата. Владата е одговорна и за лошата економска ситуација, опаднатиот животен стандард и немањето мерки за надминување на економската криза, наведе опозицијата во предлогот за гласање недоверба. Членовите на владеачката коалиција, пак, го критикуваат барањето на опозицијата како чекор преземен пред локалните избори, закажани за 23 мај.
XS
SM
MD
LG