Достапни линкови

logo-print

Русија повикува на внимателност при воведувањето санкции за Иран


Рускиот претседател Дмитри Медведев предупреди дека спроведувањето на енергетски санкции спрема Иран, за кои се залагаат американските законодавци, може да предизвикаат хуманитарна катастрофа. Тој смета дека треба да се внимава на нуклеарната програма на Иран, но дека предложените санкции на Обединетите Нации не треба да дозволат иранскиот народ да го замрази целиот свет. Цел на санкциите, според Медведев, не треба да биде нафтената трговија на земјата и тие не треба да предизвикуваат страдање.
XS
SM
MD
LG