Достапни линкови

logo-print

Косово потпиша милионски договор за автопат


Косовските власти потпишаа договор вреден еден милион американски долари за изградба на автопат низ земјата, изјави денеска косовскиот премиер Хашим Тачи. Проектот, најамбициозен зафат на косовските власти, е „сон кој се претвора во реалност“ рече Тачи. Автопатот би требало да ги поврзува Косово и Албанија а договорот, како што информираат косовските власти, бил потпишан со американско – турскиот конзорциум „Бечтел – Енка“.
XS
SM
MD
LG