Достапни линкови

logo-print

Американско кинеска средба на врвот


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе разговара со кинескиот претседател Ху Џинтао пред почетокот на самитот за нуклеарната безбедност што денеска почнува во Вашингтон. На ,,тет а тет,, средбата се очекува Обама да побара од Џинтао поцврста заложба во зголемувањето на притисокот врз Иран поради нуклеарната програма на таа земја. Официјален Пекинг пред посетата на Џинтао на Вашингтон оцени дека и покрај големите разлики Кiна и Соединетите држави делат и заеднички интереси.
XS
SM
MD
LG