Достапни линкови

logo-print

Разговори за задолженоста на Грција


Министрите за финансии од земји членки на Европската унија денеска разговараат за можната понуда на кредитни линии за Грција по каматни стапки од околу пет проценти. Шефот на финансии на шеснаесетте европски земји кои го имаат присвоено еврото како национална валута, премиерот на Луксембург Жан Клод Јункер, изјави дека Меѓународниот монетарен фонд би помогнал во финансирањето на Грција, која се соочува со задолженост неколку пати повисока од дозволената во еврозоната. Долгот на Грција се проценува на 300 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG