Достапни линкови

logo-print

Телото на Качински на пат кон Полска


Телото на загинатиот претседател Лех Качински денеска ќе пристигне во Полска, јавија новинските агенции. Ковчегот со посмртните останки на покојниот лидер им беше предаден на полските власти на аеродромот во Смолеск, во близина на местото на несреќата. Претходно, жителите на Полска му оддадоа почит на загинатиот претседател и на останатите жртви на вчерашната авионска несреќа со двеминутно молчење, точно на пладне. Во тек е истрага за несреќата, која ја предводи рускиот премиер Владимир Путин. Телата на останатите загинати во несреќата би требало да се испратат во Полска за неколку дена.
XS
SM
MD
LG