Достапни линкови

logo-print

Отворена книга на жалост во Полската амбасада во Македонија


Во Амбасадата на Република Полска во Скопје денеска од 10 до 16 часот ќе биде отворена книга на жалост по повод вчерашната авионска несреќа во Смоленск, Русија, во која загинаа полскиот претседател Лех Качински и неговата сопруга Марија. Книгата на жалост во Полската амбасада ќе биде отворена до петок. За трагедијата на Република Полска и за деведесет и шестмината жртви на несреќата, вчеравечер беше одржана миса во Католичката црква во Скопје, на која присуствуваа претстабници на македонскиот државен врв, амбасадорите на Полска и Русија во Македонија и други претставници од дипломатскиот кор. Од денеска во Полска е недела на жалост. Утре е ден на жалење и во Русија.
XS
SM
MD
LG