Достапни линкови

logo-print

Полска жали по Качински


Полските власти прогласија недела на жалење по смртта на претседателот Лех Качински. Лидерот на Полска, неговата сопруга Марија, шефот на централната банка, началникот на генералштабот и многумина други полски официјални претставници се меѓу 96 жртви на авионската несреќа кај рускиот град Смоленск. Понеделник е прогласен за ден на жалење и во Русија. Рускиот претседател Димитриј Медведев му изрази сочувство на полскиот народ. Сочувства испратија и американскиот претседател Барак Обама, британскиот премиер Гордон Браун, британската Кралица, генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун и други светски лидери.

XS
SM
MD
LG