Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот претседател добил писмо од Обама


Кабинетот на авганистанскиот претседател соопшти дека американскиот претседател Барак Обама му испратил писмо на Хамид Карзаи, во кое се потврдува целосната подршка на официјален Вашингтон за Авганистан. Во писмото, како што соопшто кабинетот на Карзаи, Обама му се заблагодарува на авганистанскиот претседател за гостопримството при неговата посета во Кабул. Американскиот претседател му напишал на авганистанскиот колега дека Соединетите американски држави „и појнатаму ќе бидат стратешки партнер на Авганистан“. За сега нема информации кога писмото е испратено и не се знае кога Карзаи го примил дописот. Во изминатиов период претседателот Карзаи ја обвинуваше меѓународната заедница за изборен фалсификат.
XS
SM
MD
LG