Достапни линкови

logo-print

Пресудата по жалбата на Тарчуловски во мај или јуни


Хашкиот трибунал се очекува во мај или јуни да ја донесе пресудата по жалбата на Јохан Тарчуловски за 12 годишната затворска казна за случајот Љуботен, изјави за МИА адвокатот на Тарчуловски, Антонио Апостолски. Oдбраната побара тој да биде ослободен од сите обвиненија. Обвинителството пак, смета дека акцијата во Љуботен била нелегитимна и преземена како одмазда за претходното убиство на десет припадници на безбедносите сили. Судскиот совет во јули 2008 година го ослободи поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски од обвиненијата за Љуботен, а Тарчуловски го осуди на казна затвор од 12 години.
XS
SM
MD
LG