Достапни линкови

logo-print

Полска бара Русија да ги објави документите за масакрите


Парламентот на Полска денеска побара објавување на сите документи за масакрот врз околу 22 илјади полски офицери што советската тајна полиција го изврши во Катин 1940 година, но и за другите масакри во текот на Втората Светска војна. Пратениците оценија дека присуството на рускиот премиер Владимир Путин на комеморацијата на жртвите од Катин претставува важен чекор.
XS
SM
MD
LG