Достапни линкови

logo-print

Почеток на изградбата на гасоводот Северен тек


Денеска во рускиот град Виборг ќе се одржи свеченост по повод започнувањето на изградбата на Северниот тек, гасовод преку кој рускиот гас преку Балтичко море ќе се транспортира во Германија. На церемонијата ќе присуствуваат рускиот претседател Дмитри Медведев и еврокомесарот за енергетика Гинтер Етингер. Станува збор за гасовод во должина од над илјада и двесте километри кој треба да биде завршен до 2012 година, по што низ него годишно ќе минуваат околу 55 милијарди кубни метри гас.
XS
SM
MD
LG