Достапни линкови

logo-print

Обама бара брза ратификација на договорот со Медведев


Претседателот на САД Барак Обама се сретна со 11 лидери на НАТО-членките од централна и источна Европа со цел да ги убеди дека подобрувањето на односите со Русија нема да значи послаби безбедносни врски со поранешните советски сателити.
Обама се сретна со сојузничките лидери во Прага, откако го потпиша договорот за намалување на нуклеарното оружје со неговиот руски колега Дмитриј Медведев.
Тој повика и на брза ратификација на договорот за намалување на нуклеарното оружје од страна на американскиот Сенат.
Обама ги повика и републиканскиоте сенатори да гласаат за договорот. За да го добие неопходното двотретинско мнозинство договорот треба да го подржат и најмалку 8 републикански сенатори. Договорот треба да биде ратификуван и од руската Дума.
Американскиот претседател и неговиот руски колега Дмитри Медведев вчера во Прага потпишаа договор со кој се ограничуваат нуклеарните арсенали на двете земји.
XS
SM
MD
LG