Достапни линкови

logo-print

Канада испраќа деведесетмина војници во Авганистан


НАТО денеска соопшти дека Канада ќе испрати деведесетмина нови војници во Авганистан кои ќе ги обучуваат припадниците на авганистанската армија. Канадскиот министер за одбрана Питер Мекеј ја потврди информацијата за врееме на посетата на Кабул. Канада до сега има испратено 2.800 војници во Авганистан, распоредени во провинцијата Кандахар, во југот на земјата.
XS
SM
MD
LG