Достапни линкови

logo-print

ЕУ подготвена да помогне во Киргистан


Шефицата за надворешни работи на Европската унија Кетрин Ештон денеска изрази задоволство од знаците на стабилизација во Киргистан, додавајки дека „брзото воспоставување на јавен ред и мир е многу важно за да не се губат повеќе животи“. Европската унија е подготвена да понуди дополнителна помош за Киргистан по итна постапка, рече првиот човен за надворешни работи на Унијата, изразувајки ја подготвеноста на Брисел да работи заедно со други сили во регионот, со цел да се возобнови мирот во централноазиската земја.
XS
SM
MD
LG