Достапни линкови

logo-print

Базата во Киргистан останува отворена за американските сили


Опозиционата лидерка Роза Отунбаева, која е на чело на привремената влада на Киргистан, изјави дека клучната воздушна воена база во земјата останува отворена за американските воени сили. Преку базата во Манас се снабдуваат НАТО силите во Авганистан. Сепак, НАТО соопшти дека поради ситуацијата во Киргистан, користењето на базата привремено е во прекин.
XS
SM
MD
LG